Yalan Sözler

İnsan ilişkilerini en çok yıpratan ve güven duygusunu bozan yalan söylemektir. Bazen iyiniyetli söylenen yalan sözler olumlu sonuç verse de, şeytani boyuttakiler can sıkmaktadır. Çoğu zaman hayal kırıklıklarına, üzüntülere, gözyaşlarına sebep olurlar. Yalana maruz kalan kişiler bir müddet kimseye güven duyamazlar. Sevdiğinin yalanına ve ihanetine maruz kalanlar, başka bir kişiye güven duymakta zorlanırlar. Bu ruh hali içine giren insanlar, içlerini dökmek için yoldaş bulamayabilirler. Sosyal medya başta olmak üzere farklı alanlarda yalan sözler paylaşarak içine düştükleri durumu ifade etmeye çalışırlar. Yalanı anlatan sözlerin kalitesi ne kadar kaliteli olursa karşı tarafta uyandırdığı etki de o derece fazla olur.

Kelimelerine kattığın her yalan söz seni bir kat daha yukarı çıkarabilir. Yalanlar üzerine kurulu hayatın basamakları birer birer aşabilir. Ama unutma, yalana alışırsan, aşağı inemezsin. Yalanın anlaşıldığında o basamaklardan düşer ve bir daha tekrar deneyemezsin.

Yalan önüne kattığı her şeyi perişan eden bir çığa benzer. İlerledikçe daha büyük bir hal alır ve masum ne varsa onun altında kalır. Oysa doğru söz, gökkuşağı gibidir, onu gören hayattan büyük zevk alır.

Unutmak ve kaçamak davranmak yalanla ilgilidir. Çünkü yalan söylemeyen insanın aklındaki de dilindeki de birdir.

Yalan labirente benzer. Çıkmak istedikçe yenilerine sarılırsın ve içinde durdukça daha da karmaşık bir hal alırsın.

İnsan sevdiğinden para istemez. Katlar ve yatalar talep etmez. Gerçekten yüreği ile seven bir insan sadece doğru söz ister.

Yalan şeytani bir histir. Söyledikçe çevren genişler. Dostları yüzleri, binleri geçer. Yalanın dostu her şeyden çoktur. Hele bir doğru sözden vazgeçme, gör bak, senden kötüsü yoktur.

Yalanla mutlu olan yalansız nefes alamaz. En güzel günlerini bile yalanla inşa eden, yalansız yola çıkmaz. Doğru sözle ilerleyenin ise yüreği dilindedir. Onda hesap olmaz.

Bir insana yapılacak en büyük kötülük, incinecek diye doğru söylemekten vazgeçip, mutlu olsun diye yalan söylemektir. Yalanın anlaşıldığı gün o kişi çok daha fazla incinecektir.

Yalan hızla yayın kanser gibidir. Bir kere bulaşırsa vücudu sarar ve hayatının tamamını esir alır.

Şeytanı kolları, gözleri, bacakları ve kulakları ikiye ayrılır. Bir şeytanın kendisidir, biride söylediği yalan sözlerdir.

Yalanla başlayan hiçbir şey doğru söz ile devam etmez. Yalanla atılmış temelin üstünde doğru sözden bir bina inşa edilmez. Ya yalanı tamamen düzelteceksin, ya da doğru sözü ümit etmeyeceksin.

Çevrenizde konuşanlara bakarsanız herkes hayatını düzgün yaşar ve doğru sözden ayrılmaz. Çünkü insanın hilesi de yalanı da ortaya her zaman çıkmaz.

Yalan sözlere sığınıp beraat almaktansa, doğru söyler müebbet alırım. Çünkü ben yalanla alınacak özgürlükte nefessiz kalırım.

Sevgime yalanları katıp sevdiğini elde etmektense, doğru sözlerle bir ömür boyu hasretlik çekmeye razıyım. Çünkü ben sevgisine yalan katmayacak kadar aşığım.

Bir insanın ruhunu Azrail alıyorsa, insanın güvenini de yalan alır. Her ikisi de bir bedenden çıkınca bir daha geri getirilmez.

Yalan söyleyen insan marifetli ve çalışkandır. Çünkü hiç durmaz ve devamlı yeni yalanlara sığınır. Bu hali ile yalancı insan bir arıyı andırır. Onun söylediği sözler ilk tadınca ballı, yutunca her şeyden acıdır.

Bazen yalan söylüyorum diyene aldanmayın. Çünkü yalanın azı copu yoktur. Yalana bulaşan her yerde ona başvurur.

Sınavlarda yanlışların götürdüğü doğrular vardır. Hayat da bir sınav olduğundan yanlışların götürdükleri olacaktır. Ancak buradan bir yalan dört doğruyu alacaktır. Bunlar iyilik, güven, sadakat ve huzur olacaktır.

Bir kişi sizin yanınızda yalan söylüyorsa ve siz bunun farkındaysanız ondan ışık hızıyla kaçın. Çünkü kolay yalan söyleyenin kişisi yoktur. Size de yalan söyleme ihtimali oldukça çoktur.

Yalan hızlı trenlere benzer. Kısa zamanda büyük yol alır. Doğru söz ise kağnı gibidir. Ama nedense vardıkları yer ve zaman eşittir.

Yalancı insan oldukça cesurdur. Allah’ın yarattığından çekinirken, Allah’tan korkmaz. Allah korkusu olmayan insan da, ebediyen akıllanmaz.

Bir yalancı dünyada cehennemi yaşar. Çünkü hayatta herkesi kendisi gibi sanar ve şüphe eder. Konuştuğu kimseler içte içe inanmaz ve hiçbir zaman mutlu olmaz. İşte yalancılar bu yüzden iflah olmaz.

Yalancıların cezası kodeslere tıkılmaz, zincirlere vurulmak ya da falakaya yatırılmak değildir. Yalancının cezası kendisinin sözlerine inanacak bir kul bulamamasıdır.

Günah kazmadır, kürektir, oraktır. Yalan sözler ise bunların hepsine takılabilen çok kullanışlı bir saptır.

İnsanoğlu çok gariptir. Kendisine yalan söylendiği zaman o kadar çiçek bahçesindeymiş gibi zevk alır. Ama ne zaman doğru sözlerle muhatap olsa, yağmurlarda ıslanmış gibi donakalır.

Birisi bana yalan söylediği zaman hep ona hem kendime acıyorum. Onun çaresizliğine, benimse ona bir daha güvenemeyeceğime…

Yalan taşıma suya benzer. Bittikçe yenisine ihtiyaç duyarsın ve elbet bir gün yetersiz kalırsın. Doğru söz ise dünyanın en temiz kaynağıdır. Her içtiğinde ayrı zevk alırsın ve hiçbir zaman susuz kalmazsın.

About The Author

Reply