Tasavvufi Sözler

Tasavvufi Sözler ile hayatın gerçek anlamını içeren, gerçek aşkı arayanların hasretini anlatan mesajlar gönderebilirsiniz. Anlamlı bir fotoğraf çekip de altına yazacak güzel bir söz aradığınızda ya da içinizden geçenleri daha güzel bir şekilde ifade etmek istediğinizde Tasavvufi Sözler  arasından bir seçim yaparak sosyal medya hesaplarınızda kullanabilirsiniz. Hakikati sorgulayan, kalplerdeki gerçek aşkı anlatan bu sözler ile karşınızdaki kişiyi etkileyebilir ya da düşünmeye sevk edebilirsiniz. Bazı anlarda ise Tasavvufi Sözler  başkasına göndermek için değil de kendimiz okuyup anlamı üzerine kafa yormamız için gereklidir. Tasavvufun gerçek anlamı aşktan gelir. Yalnız burada aşk, günlük hayatta kullandığımız anlamından çok daha derin ve ruhani anlamlar içerir.

Tasavvufi Sözler

Tasavvufi Sözler

Ey aşkı arayan gönülleri titreten rüzgâr! Hakk’ı arayanların selamını götür uzaklara. Dosta selam olsun, yürekleri bizlerle aynı ateş için yanan gönül dostlarına selam olsun.

Kalbin kırılsa da üzme kendini, yalnız ya da eksik hissetme. Allah kırık kalplerdedir, inan ki; seninledir. Kalbini kıranlara ise asla ah etme. Sen yolunu bil, kalbini kıranları ise sil.

Hakkın yolu birdir, tekdir. Sen doğru olandan şaşmazsan, eğri gelip de seni bulamaz. Sen yolundan eminsen, kimse seni şaşırtamaz.

Allah bilir ki; yalnızların yalnızlığı el açıp Allah’a yalvarana kadardır. Tüm kullarının yanında olan Allah, yalnız kalmalarına müsaade etmez. O hep vardır. O çok yücedir. Yerlerin ve göklerin tek sahibidir.

Gül nasıl bülbülün aşkı ise, öyle bir naifliği vardır aşkın. Kalpler eğer gerçek aşkla yanıp tutuşmuyorsa, yaşadığı her gün boşunadır.

Ne yaparsan yap, ne söylersen söyle ama kendini asla büyük görme. Sen bu dünyaya gelmiş bir kulsun sadece. Seni yaratan Allah’a şükret ve günahlarını affetmesi için yalvar.

Kibir duyguların en kötüsüdür. İnsanı en dibe çeker, yalnız ve aciz bırakır. Kibrinden arın ey insanoğlu! Acizliği bil ve ona göre davran çevrendekilere.

Bizleri yaratan Allah, ne yaparsak bilir. Ettiğimiz tüm duaları duyar. O her şeyi gören ve duyandır. O yüzden, sıkılma, bekleme, O’ndan iste. O’nun her şeye gücü yeter.

Hak aşkıyla yandık da küle döndük. Hak yoluna gönüllerimizi koyduk. Hak yolundan şaşmadık, yolundan şaşanlara uymadık. Doğru olanı bildik, Allah için insanı sevdik.

Bu dünyanın her şeyi yalan. Tek gerçek olan ise Rab için duyulan aşktır. Bu duygu öyle güçlüdür ki, ne canın önemi kalır yanında, ne de cananın.

İyiliği ve doğruluğu ilke olarak benimsedikten sonra, hiçbir zorluk yıldıramıyor seni. Güzelliklerle çevrene bir duvar örersen eğer, kötülükler bile yaklaşamıyor yanına.

Hakikat tektir. Sen ne kadar yan yollar bulsan da, doğru yol bir tanedir. Gerçek olan Hakk’ın yolunda yürümek ve yan yollara sapmamaktır.

Yerlerin ve göklerin tek hâkimi olan yüce Rabbim, sen her şeye kâdirsin. Kimin kalbinin imanla attığını en iyi sen bilirsin. Kimin yolu riyakârlıktan geçer, kimin yolu doğruluktan, en iyi sen bilirsin.

Allah sevgisiyle yanıp tutuşan gönüllerimizi kıranlar elbet cezalarını bulurlar. İmanla dolu, saf kalplerimizi üzenler bu dünyada olmasa da, öbür dünyada hatalarını anlayacaklar.

Kalp kıranların gece başlarını yastığa koyduklarında uykuları kaçmıyorsa eğer, vicdansızlardır. Kalp kırdığı için üzülmüyorsa, o kişinin vicdanlı davranmasını beklememek gerekir.

Hak’tan yana olanlar bu dünyada da ahrette de illa ki kazanır. Gün gelir, onların yüzü gülerken düşmanları ağlamaya başlar. Doğruluktan şaşmayanlar, mutlaka bunun karşılığını alırlar.

Gerçeklerin acıttığı şu dünyada, yalana sarılana hak veriyorum. Gerçeğe tutunup da, tuttuğu dal elinde kalanlar misali ortada kalanlar varken, yalana sarılmak çok normaldir.

Kalem ve kâğıt ile ilme yürürsün. Dedikodu ve haset ise bataklığın içine çeker seni.

Bu dünyaya sıkı sıkı sarılma, boş ver. Sen ahret için çalış ve çabala. Bu dünyanın sevinci de geçicidir, hüznü de. Gerçek olan ahretteki mutluluktur.

Eğer ahrette huzura erebilmeyi diliyorsan, bu dünyadaki zamanını hayırlı amellerle geçirmelisin. Yalanı ağzına almamalı, kalpleri kırmamalısın. En önemlisi ise kimseye haksızlık etmemelisin.

İlahi Sözler

Bu dünya üzerinde tek bir gerçek sevgi vardır, o da Allah sevgisidir. Yanan kalpler bir tek O’nun için yanmalıdır. Kalplerde bir tek O’nun sevgisine yer olmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.