Oscar Wilde Sözleri

Oscar Wilde Sözleri Oscar Wilde dönemin en iyi yazarlarındandır. Etkileyici eserleri ve edebiyat alanında ki güçlü kalemi onu farklı kılmıştır. Üstün zekâsı ve toplumsal düzende ki yanlışlıkları zekice dile vurması onun toplu içinde hemen fark edilmesini sağlamakta idi. Başarılı bir oyun yazarı olan Oscar Wilde aynı şekilde çok başarılı bir roman yazarıdır. Kısa öyküler yazmakta usta olan Oscar Wilde Sözleri ile de insanları etkilemiştir. Ölümünden yıllar sonra değeri anlaşılan yazar günümüzde başarısı kabul edilmiş bir yazardır. Kısa öykülerinde toplumsal sorunlara değinen yazar düşünce yapısı ile de farklılık göstermekte idi. Oscar Wilde Sözleri ile günümüzde dahi dikkat çeken ve bir yazardır.

Oscar Wilde Sözleri

Oscar Wilde Sözleri

Hayatta iki şey vardır ki insanı etkiler. Birincisi istediğin bir şeyi çabalar sonucu elde etmek, ikincisi ise istediğine ulaşamamak. İstediğin şeyi elde etmek senin o şeye karşı ilginin yok olmasına sebep olurken, istediğini elde edememek azmini her zaman canlı tutar.

Toplum bir kitabı ahlaksız olarak nitelendiriyor ise o kitap toplumun ahlaki değerlerini ve toplum içinde ki yanlışları gösteriyor demektir.

Dostun bir durumdan dolayı kederlendiğinde aynı duyguyu yaşayabilirsin. Asıl mesela dost dediğin bir konuda başarılı olup, zirveye tırmandığında bundan mutluluk duymanızdır.

Kadınlar hayatlarını paylaşacakları erkeği seçerken o erkeğin ona sunacağı rahat hayatı düşünür. Tercihini bu yönde kullanır. Erkekler ise hayatlarını bir kadın ile paylaşmadan önce o kadının geçmişinde kimsenin olmamasına, ilk olmaya bakar.

Kadınlar bir erkeğin ona ne verdiğine, ne sunduğuna göz ucu ile dahi bakmaz. Kadınlar sevdikleri erkeğin onun için neleri kaybetmeyi göze aldığına bakar.

İnsanlar doğal olmayı başaramazlar. Çünkü doğallık insanın gerçek yüzünü gösteren bir aynadır.

Varlık denilen zenginliği sizin elinizden alabilirler. Ancak sizin ruhunuzda sakladığınız o zenginliği asla sizden alamazlar. Buna güçleri yetmez.

Hayal kuran insanlar karanlıkta ay ışığında yürüyerek ulaşmak istedikleri yolda yürürler. Ay ışığında yürüyen o insan güneşin doğusunu herkesten daha önce görür.

Çocuklar çocukken anne ve babalarına hayrandırlar. Büyüdükçe ve dünyayı tanımaya başladıklarında ise ailelerini yargılamaya başlarlar. Gözlerinde yücelttikleri aileleri gözlerinden düşer. Ailelerini eleştirir, kendi düşüncelerine ters düşen yönlerini sorgular ve acımasızca yargılarlar. Bazen ailelerini affettikleri de olur.

Nankörlük görülen her şeyin fiyatı hakkında bilgi sahibi olmak, ancak fiyatlarını bildikleri şeylerin değeri hakkında zerrece bir bilgiye sahip olmamalarıdır.

Herkes ve her şey tarafından unutulmuş olmak unutmaktan çok daha güzel bir nimettir.

Kendime yalan söyleyebilen biri olarak kimsenin söylediği doğrulara inanmıyorum.

Bir erkeğin yüzüne bakarak yaşadığı her şey hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ancak bir kadının yüzüne baktığınızda sadece ne kadar güçlü bir hayal gücüne sahip olduğunu görebilirsiniz.

Erkekler sahip oldukları kadınların ilki olmak isterler. Bunun sebebi ise başkası ile kıyaslanma korkusudur. Oysa ki kadınlar zekidirler. Onlar kibirli davranmazlar. Sahip oldukları erkeklerin son aşkı olmak isterler. Çünkü son olmak ona sahip olmak demektir.

Yirmi yıllık bir aşka sahip olan bir kadın çok fazla yorulup, çok fazla mücadele ettiği için sonucunda sadece geriye harabeye dönmüş bir yürek ve kocaman bir enkaz kalır. Ancak evliliği yirmi yılı bulan bir kadın devlet dairesi gibi geniş bir bilgiye ve güce sahip olur.

İnsanlara bir doğruyu söylemek istiyorsanız onları gülümsetecek şekilde söyleyin. Yoksa o doğrunun sonucu ölüm ile cezalandırılırsınız.

Erkekler kuralları çiğnemeyi severler. Fakat bunun sonucunda insanlar tarafından yargılanmaktan korkarlar.

Kadın kocasını iyi anlamaya çalışmalı fakat olduğundan az sevmelidir. Erkekler ise kadınlarını çok sevmeli fakat anlamak için çaba göstermemelidirler.

İnsanlar arasında dikkat çeken iki şey vardır. Biri her şeyi bilenler, diğeri ise hiçbir şey bilmeyenler.

İlk aşkınızı unutmak istiyorsanız yeniden aşık olun.

Ömür boyu seveceğin bir aşka mı sahip olmak istiyorsun? O halde kendini sev.

İnsanlar asla geçmişe dönemezler. Geçmişe dönecek kadar büyük bir servete sahip olamazlar. Bu sebeple her anını güzel yaşa ve yaşamadığına pişman olabileceğin her şeyi yaşa.

Size düşmanlık yapan birini kızdırmak mı istiyorsun? Onun yüzüne bakarak onu affettiğini söyle.

İnsan kendi kişiliğini size anlatır iken asla doğruyu söylemez. Ona doğruyu söylemesi için kendi olmayacağı bir maske verin.

Beni kıskanan kişilerin sayısı ne kadar başarılı olduğumu gösterir.

Aşk insanın kendisini kandırması sonrada kendi inandıklarına başkasını inandırmasıdır.

Herkesin aynı düşüncede ortak kanıya vardığı noktada bir yanlışlık vardır.

Başarı ve maddi güç istiyorsanız bunu genç iken yapın.

Hayatımızda atmak ve unutmak istediğimiz çok şey vardır. Ancak bizler attıklarımızın dahi başkaları tarafından alınmasını istemeyecek kadar kıskanç varlıklarız.

Dünya bir tiyatro salonudur. Ancak tüm aktörlere kötü roller dağıtılmıştır.

Azizlerin azizlik öncesi bir geçmişi, günah defteri vardır. Günahkarların ise hayatına yön verebilecekleri bir geleceği.

Dünyanın gizemini çözmek istiyorsan görünendeki gerçeği keşfedin.

 Nelson Mandela 

Bir kadını mutlu etmek istiyorsanız ona genç göründüğünü söylemeniz yeterlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.