Mevlana Sözleri

Mevlana Celaleddin Ruminin hoşgörü sahibi ve barışın sembolü olduğunu sayısız kaynakta okumaktayız. Yüzyıllar boyunca süregelen bir hoşgörünün öncüsü ve din bilginidir. Asıl adının Muhammed Celaleddindir. Mevlana ismi ise efendimiz anlamına gelmekte. Mevlananın Rumi olarak bilinmesinin geçen yüzyıllarda ise Diyarı Rum olan Anadolu vilayetlerinden olan Konya’ da oldukça uzun süre ikamet etmiştir.

Hayatının çok uzun bir bölümünüde orada geçirmiştir türbesi de yine Konyadadır. Mevlana celalettini rumi Afganistan belh şehiri 1207 senesinde dünyaya gelmiştir. Anadolu’ nun çok bilinen evliyalarından olan Mevlana Hazretlerinin Şems-i tebrizi ile yakın bir dostluk kurmuştur. Annesi ise Belh emiri Rükneddinin kızı olan Mümine Hatundur. Babası Belh şehrindeki ileri gelen bilginlerindendir ayrıca bilginlerin sultanı unvanınıda almış olan Hüseyin hatibi oğlu Bahaeddin veleddir. Babası Sultanü -l Ulema Bahaeddin veled bazı siyasi olaylar ile yaklaşmakta olan Moğol istilası sebebiyle Belh şehrinden ayrılma zorunluluğu oluşmuştur.

Mevlana Hazretleri ölümü 17 Aralık 1273 günü Cenabı hakka yürümüştür. Hoşgörünün simgesi olarak bilinen büyük insan Mevlanayı anlatmaya çalışmak için satırlar ve kelimelerde de kifayetsiz kalmaktadır. Ancak onun güzel ama insanın ruhunu yakan sözleri ise her zaman kulaklarımızda kalacaktır.
Sitemizde bu büyük insanın sözlerinden olan ve o güzel insanı sürekli hatırlamamız için hazırlamış olduğumuz mevlana celalettini rumiye ait bize miras kalan  Mevlana güzel sözlerini sizler için slayt şeklinde hazırladık umarız beğenirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.