İnce Sözler

İnce Sözler söylediğinizde ya da yazdığınızda karşınızdaki insanı düşünmeye sevk etmiş olursunuz. İncelikle düşünülen sözler zekâ ürünü olduğu için, üzerinde düşündükçe daha iyi anlaşılır ve özümsenir. İnce sözler ile hem kırdığınız bir kalbi geri kazanabilirsiniz hem de anlatmak istediklerinizi kinayeli bir şekilde anlatabilirsiniz. Söz söyleme sanatı ile ince zekânızı konuşturabilir ve farkınızı ortaya koyabilirsiniz. İnce sözler söylemenin insanlar üzerindeki tesiri büyüktür. Bazen bir sayfa dolusu kelime ile anlatamayacaklarınızı incelikle düşünülmüş birkaç söz ile kolaylıkla anlatabilirsiniz. Gerektiği yerde gereken laflar sarf edildiğinde, kelime kalabalığına hiç gerek kalmadan istenen mesajlar verilebilir ve doğru adrese ulaşır. Bu anlamda, daha önceden düşünülmüş ince sözleri kullanabilir, mesajınızı bu şekilde verebilirsiniz.

İncelikten anlamayana, dosdoğru söylesen de boş. Seni dinlemeyene, kendini parçalayıp sabaha kadar anlatsan da boştur. Bir sözü senin sarf etmiş olman, karşındakinin anlaması için ne yazık ki yeterli değildir.

Sözler vardır, insanı ağlatır. Sözler vardır, insana tebessüm ettirir. İyi sözler söyleyenlerden olmalı ki; kimsenin âhı üzerimizde kalmasın. İyi davranışlarda bulunmalı ki; kimsenin bizim yüzümüzden kalbi kırılmasın.

Ağlamak çözüm olsaydı eğer gidişine, şimdiye kadar çoktan benim yanımda olurdun. Dualarım kabul olsaydı eğer, zaten benden hiç gitmemiş olurdun.

Kelimeler boğazımda düğümlenirken bu gece, sana ağlıyorum bu odada sessizce. En acısı ise hak veriyorum sana. Böyle sorunlu bir ilişkiyi sürdürmek istememen çok normaldir. Ama ne yapayım işte, bitti demekle bitiremiyorum bendeki sevgini.

Halimi hatırımı soran birkaç vefalı dosttan başka, kimim var ki benim şu hayatta. Vefasızlık diz boyuyken, yalanla dolanla insanlara ihanet edilirken, şu sadık dostlarımdan başka ne isterim ki ben?

Hayatın yokuşunu bir kez tırmanırsan eğer, alışıveriyorsun zorluklara. Hemen kanıksıyorsun olumsuzlukları. Olsun diyorsun, kaderim buymuş ne yapayım? Sonra tabii, diyorsun, kaderimde varsa çekerim.

Gidenlerin gittikleri yoldan dönüşleri, gidişleri kadar kolay olmaz hiçbir zaman. Bu gidişin dönüşü olmadığını bilirler ve ondandır bu tereddütleri.

Maziden bana kalan hatıralar neden hep dertli ve kederli? Bir ben miyim şu zalim hayatın yükünü omuzlayan? Bir ben miyim tüm sorumluluğu her zaman için üzerine alan?

Gitmekle gitmiş olmuyorsun. Sevmiyorum demekle sevmiyor olmayacağın gibi… Sen benim kaderimsen eğer, gitmek çözüm değildir bu kaderden kaçabilmen için.

Sevmekten ne yorulursun ne de usanırsın. Sevmek ancak dinlendirir insanı ve ruhunu iyileştirir. Sevmekle hayat güzelleşir ve renklenir.

Kaderin bir cilvesi, seni benim karşıma çıkarmak oldu. Sana bu kadar kısa sürede alışacağım ve bir daha bırakamayacak kadar tutkunun olacağım, kimin aklına gelirdi?

Yalan söyleyenin asıl derdi kendiyledir. Kendi içinde olan hesaplaşmasını bitiremediği için çevresine yalanlar söyler. En başta ise kendine dürüst olamaz. Yalanlarla bezeli bir dünyada, mutsuz bir şekilde yaşamaya devam eder.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.