Aile Sözleri

Aile Sözleri özellikle evlatların yüreğinde derin izler bırakır. Yemeğini yemezsen arkandan ağlar diyen naif bir annedir aile. Aslında arkanızdan ağlayan yemekler değildir, annenizdir. Aç kaldın diye uyumaz, sabaha kadar başınızda beklerdi anneler. Ne zaman bir yerlerde Aile Sözleri duyulsa, gözler dolmaya başlar. Her söz, yüreğin en derinine dokunur. Ayrıca her ailenin kendi içinde anlaştığı sözcükler vardır. Kimse görmez bu Yalnızlık Sözleri ya da diğer insanlar anlamaz. Sadece oradaki insanlar bilir ve anlar. Anne baba ne kadar önemliyse kardeşler de böyledir. Aile, kardeşlerle birlikte anlam kazanır. Çünkü kardeş insanın hayatındaki en yakın dostudur. Aile Sözleri

Aile Sözleri

Aile Sözleri

ile ailenizi özlediğinizde onlara en içten mesajları atma imkânı bulabilirsiniz.

Aile bir insanın en temel taşıdır. Kişinin karakterinin oluşmasını sağlar. Bir birey ne kadar eğitimliyse bu onun ailesi sayesindedir. Burada eğitimden kastedilen derslerdeki başarı değildir. Başarı, dürüst ve olgun kişilik ile meydana gelir. 

Babalar sinirli görünüm sergilerler. Ancak onların sinirli kaşlarının altında incecik düşünceleri vardır. Hiçbir baba evladının mutsuz olmasını istemez. Ailenizin kıymetini bilin.

Kızım var diye sevinmeyin, el koynuna girmedikçe. Oğlum var diye sevinmeyin, gücünüz yetmedikçe. Eşim var diye sevinin siz. Araya kara toprak girmedikçe.

Annelerin yüreği hiçbir şeye fazla dayanamaz. Herkes gittiğinde bile anneler evlatlarına kıyamaz. Güvenilir dizlerde uyumanın, saçlarınızın okşanmasının kıymetini bilin. Sizin yerinizde olmak isteyen birçok insan olduğunu asla unutmayın.

Aile bir dağdır. Bu dağ, en ufak bir zorlukta kendini belli eder. Bir düşünün. Canınız  yandığında kapıları kapatıp ailenizin yanına gelmiyor musunuz? Geliyorsanız. O zaman hayatı doyasıya yaşayın. Kimse için kendinizi yıpratmanıza değmez. Aile hayattır.

Eve ekmek getiren bir babanız varsa hayat hiçbir zaman çirkin tarafını size göstermeyecektir.

Öyle birini sevin ki. Ailenizden bir parça olsun. Anneniz bile sizi ona emanet etsin. Zorluklara göğüs gersin. Yeri geldiğinde abiniz, yeri geldiğinde babanız olsun. Böyle birini kaybettiyseniz bir daha kimseyi sevip günahına girmeyin. Siz değmezsiniz. 

Baba evin çınar ağacıdır. Bu çınar ağacının meyvesi yoktur. Ancak gölgesi her türlü musibetten koruyacak kadar güçlüdür. Anne evin neşesidir. Annesiz bir ev çocuksuz bahçeye benzer. O evde ne ses vardır ne sohbet vardır. O evde durmadan hüzünlü bir sessizlik hâkimdir.

Kardeşlik, insana verilen en önemli hediyedir. Tüm dünya size sırtını dönse bile kardeşiniz varsa çok şanslısınız demektir. Hayatta asla yalnız kalmazsınız. 

Bir babanın evlatlarına bırakabileceği en önemli miraslar arasında temiz bir isim yer alır. Babanız fakirse ya da size verebileceği bir şeyi yoksa ona asla kızmayın. Hatta gidin yanaklarından öpün. Sizi namusu ile dişini tırnağına takarak bu günlere getirdiği için teşekkür edin. Hayat bu. Bazen fakir bazen de zengin olabilirsiniz. Ama namuslu olmak her baba yiğidin harcı değildir. 

Bir çatınız varsa, bu çatıda her akşam iki lokmada olsa sıcak çorba pişiyorsa dünyada bundan daha güzel bir şey yoktur emin olun. 

Aile; her akşam bir sofranın etrafında toplanan, birbirlerinin en zayıf, en iğrenç yönlerini bilen kişilerdir. Ama hiçbir aile bireyi birbirini hataları yüzünden suçlamaz. Sevmekten de vazgeçmez. Aile, dünyadaki en mükemmel varlıktır.

Bir anne için evlat sahibi olmak cennetten film izlemek gibidir. Her anne evladı için acılar çeker, hüzünlenir, hastalanınca başında bekler. Yemez yedirir. Annelerin hakkı ödenmez diyen herkes son derece haklıdır. Hiçbir annenin hakkı ödenmez.

Anneniz ve babanız hayattaysa her zaman çocuk olarak kalırsınız. Hiç büyümezsiniz. 

Baba, sen bu dünyadan gittiğinden beri, geçip giden her uçağa bakıp sana selam gönderiyorum. Ailemiz senin sayende bugün dimdik hayatta. Ben mi? Beni hiç sorma. Bir evlat babasız kaldığında nasıl olursa ben de öyleyim işte. Ne eksik ne de fazla.

Aile toplumun en küçük birimidir derler. Yalana bak. Aile, insan için en büyük birimdir. Değiştirilmez. Sığınaktır. İçine dünyaları sığdırır.

Eski aile fotoğraflarına baktığınızda hüzünleniyorsanız sizin de kayıplarınız var demektir. 

Ailece yapılan her şey çok keyiflidir. Piknik sofraları bereketlidir. Çaylar daima tavşankanıdır. Sohbetler ise unutulmayacak kadar hoştur.

Evlenirken aileme son kez dönüp baktım. Orada bana bakıyorlardı. Gururlu ama bir o kadar da hüzünlü. Babam gözleri ile konuşuyordu sanki. Kızım diyordu. Mutsuz olursan geri gel. Anneme baktım. Annem ise beni kollarında sarmaya hazırdı. Ben başka bir adamın kollarına bakarken kendimi bir daha hiçbir zaman ailemin yanındaki kadar huzur dolu hissetmeyeceğimi biliyordum. Hoş çakalın güzel ailem.

Her ailenin sırları vardır. Bu sırlarınızı kimseye anlatmayın. Bir gün çok sevdiğiniz, güvendiğiniz insanların sırlarınızı koz olarak kullanmasına asla izin vermeyin.

Kısa Özlü Sözler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.